Napisz Zadzwoń

Co to jest diastema i jak można ją leczyć?
27 lutego 2015

Diastema jest charakterystyczną, anatomiczną przerwą między zębami. Nazwa ta stosowana jest najczęściej w przypadku przerwy pomiędzy dwoma górnymi siekaczami przyśrodkowymi. Diastema bardzo często występuje u dzieci. W zdecydowanej większości przypadków nie powinna być powodem do niepokoju, ponieważ po pewnym czasie zwykle znika samoczynnie, wskutek pojawienia się zębów stałych.

Przyczyną diastemy jako zaburzenia jest niedorozwój siekaczy bocznych albo niewłaściwy przyczep wędzidełka wargi górnej.

W takich przypadkach przyjmuje ona trzy formy: równoległą, zbieżną oraz rozbieżną. Diastema równoległa, jak sama nazwa wskazuje, polega na równoległym ułożeniu krawędzi siekaczy względem siebie. W diastemie zbieżnej krawędzie obydwu zębów zbliżają się do siebie, zaś w rozbieżnej rozstępują się. Jeżeli szerokość przerwy jest większa niż 2 mm, wówczas uważana jest ona za wadę, która powinna być leczona.

Zaburzenie można leczyć ortodontycznie – specjalnymi aparatami nazębnymi, lub chirurgicznie – przecinając wędzidełko . Zmniejszeniu szerokości diastemy często towarzyszą zabiegi stomatologiczne, takie jak założenie licówek czy wypełnienie pozostałej przestrzeni kompozytem. Przez wiele lat uznawana za defekt urody, obecnie diastema często traktowana jest jako naturalna ozdoba uśmiechu.