Napisz Zadzwoń

Co może być przyczyną bólu zębów?
13 grudnia 2015

Ból zębów to jedna z najczęściej występujących i szczególnie nieprzyjemnych dolegliwości. Tego typu ból może mieć jednak wiele przyczyn, dlatego poniżej prezentujemy te najczęstsze.

Ból zęba pojawia się, gdy dojdzie do podrażnienia zakończeń bólowych, które umiejscowione są w miazdze zęba lub jego ozębnej. Włókna stanowiące unerwienie zębów, dziąseł, a także szczęki i żuchwy, wysyłają do mózgu informacje o uszkodzeniach. Podczas bólu zęba mogą wystąpić charakterystyczne objawy: obrzęk twarzy i szyi, krwawienie dziąseł czy bóle głowy.

Dlaczego zęby bolą?

Często bóle zębów spowodowane są po prostu naszym zaniedbaniem. Wywołane przez próchnicę, są efektem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Do pozostałych przyczyn bólu zębów można zaliczyć wyrzynanie się zębów (najczęściej dotyczy to ósemek), złamanie lub martwicę zęba, zapalenie dziąseł, nieprawidłowe leczenie kanałowe, wypadnięcie plomby itp. Ból może być też spowodowany stanem zapalnym zatok, ucha lub zaburzeniami neurologicznymi.

Jak temu zaradzić?

Gdy boli ząb, powinniśmy się jak najszybciej udać do stomatologa. Odkładanie wizyty na później może spowodować trudności w wyleczeniu, a tym samym w pozbyciu się dyskomfortu i bólu. W niektórych przypadkach konsekwencje mogą być poważniejsze, np. wtedy, gdy dochodzi do ogólnoustrojowych powikłań.

Pamiętajmy jednak, że brak bólu nie oznacza, że wszystko jest w porządku. Dlatego, aby mieć pewność odnośnie do stanu zdrowia uzębienia, trzeba je regularnie poddawać kontroli stomatologicznej i pamiętać o profilaktyce.