Napisz Zadzwoń

Co to są zęby mądrości?
15 września 2016

Jako dzieci przechodzimy bolesny czas ząbkowania, kiedy w okresie niemowlęcym wyrastają nam pierwsze zęby. Jednak tak zwane zęby mleczne wypadają jeszcze w wieku dziecięcym, a na ich miejscu pojawiają się zęby stałe. Niestety, nie jest to jeszcze koniec naszych przejść. Najczęściej między 17. a 25. rokiem życia pojawiają się zęby mądrości, zwane również „ósemkami”. U części osób rosną one nawet do czterdziestki, a u niektórych nie pojawiają się wcale. Wbrew nazwie, nie mają one nic wspólnego z mądrością. Wprost przeciwnie, u wielu osób wywołują niemiłe skojarzenia.
 
Zęby mądrości to trzecie zęby trzonowe. Z wyrzynaniem się „ósemek” zwykle związany jest ból. Często również wyrastają pod złym kątem, co utrudnia ich dokładne czyszczenie, są więc na dodatek szczególnie narażone na ryzyko powstawania próchnicy, która zawsze jest nieprzyjemną dolegliwością.
 
Po co nam zęby mądrości?
 
Pojawia się więc pytanie, do czego potrzebne są nam zęby mądrości? Nie pełnią one niezbędnej roli w rozdrabnianiu pokarmu i często dodają nam dodatkowych problemów. Jednak dziesiątki tysięcy lat temu były one bardzo przydatne naszym praprzodkom podczas przeżuwania. Na drodze ewolucji zmieniła się budowa szczęki, ale trzecie zęby trzonowe nie zanikły. Niestety często brakuje dla nich miejsca, stąd związane z nimi problemy. Co interesujące, są osoby, które mogą cieszyć się równymi, prawidłowo wyrośniętymi zębami mądrości. Służą im one jak „normalne” zęby trzonowe.
 
Panuje przekonanie, że zęby mądrości zawsze należy usuwać. Nie jest to do końca prawda. Stomatolodzy zalecają usuwanie tylko tych „ósemek”, które nie rosną prawidłowo lub posiadają trudne do zaleczenia zmiany chorobowe.