Napisz Zadzwoń

Czy bruksizm niszczy zęby?
21 stycznia 2017

Bruksizm to dolegliwość, z której często nie zdajemy sobie sprawy. Jej objawy, czyli zgrzytanie zębami, pojawiają się najczęściej podczas snu, a chorzy zwykle zgłaszają się do lekarza z innych powodów, między innymi z bólami głowy, karku lub obręczy barkowej. Są to więc objawy, które trudno jest skojarzyć z bruksizmem.

Choroba często pojawia się z powodu stresu, niedoboru składników mineralnych, wad zgryzu, a nawet nietolerancji pokarmowej. Nieleczony bruksizm może nie tylko być denerwujący dla osób, które muszą słuchać nocnego zgrzytania. Niepohamowane tarcie zębów szczęki o zęby żuchwy może spowodować problemy z uzębieniem, a także negatywnie wpłynąć na stan całego organizmu.

Bruksizm – jak działa na zęby?

Bruksizm powoduje bóle kości i mięśni, szczególnie w okolicach szczęki i żuchwy, może powodować okresowe niewidzenie lub bolesność okolic oczu, doprowadzić do bólu ucha, i zaburzeń równowagi. Ma również wpływ na zęby oraz jamę ustną.

Zgrzytanie zębami powoduje ich ścieranie. Może doprowadzić także do pionowych pęknięć szkliwa, ubytków klinowych oraz ruchomości zębów. Jeśli dojdzie do odsłonięcia zębiny, efektem może być pojawienie się nadwrażliwości.

Również dziąsła mogą ulec uszkodzeniu z powodu zgrzytania zębami. Bruksizm może spowodować zaniki, recesje i krwawienie dziąseł. Na brzegu języka mogą pojawić się impresje, spowodowane przez przegryzanie, a w okolicach brodawek zębowych istnieje ryzyko pojawienia się bolesnych wybroczyn. Skutkiem przegryzania policzków mogą być blizny i zgrubienia. Bruksizm może także przyczynić się do niedokrwienia i uszkodzenia błony śluzowej.