Napisz Zadzwoń

Czym jest próchnica butelkowa?
11 sierpnia 2016

Kiedy przez zbyt długi czas podajemy naszym dzieciom pokarm z butelki, może u nich dojść do pojawienia się próchnicy butelkowej. Również pewne uwarunkowania genetyczne przyczyniają się do powstania owej dolegliwości. Ma ona zawsze charakter niespodziewany i nagły, dlatego warto wiedzieć, jaki może być jej przebieg, a przede wszystkim – jaka jest realna przyczyna tego niezwykle groźnego schorzenia.
 
Przede wszystkim należy pamiętać, że kiedy dziecko pije z butelki, to płyn (napój lub pokarm) dłużej pozostaje w jamie ustnej. Cóż to oznacza? O wiele dłuższą ekspozycję ząbków dziecka na cukry zawarte w płynnym pokarmie. Łatwo się domyślić, że im więcej cukrów w jamie ustnej dziecka, tym bardziej przyjazne środowisko do rozwoju bakterii próchnicotwórczych. Co więcej, zasypianie z butelką zaburza wydzielanie się śliny, która naturalnie oczyszcza zęby dziecka. Jeżeli dodamy do tego bardzo niski poziom zmineralizowania mleczaków, wówczas powstanie próchnicy butelkowej jest tak naprawdę kwestią czasu.
 
Występowanie próchnicy butelkowej jest niebezpieczne z kilku powodów. Zainfekowane zęby mleczne mogą powodować późniejszą próchnicę zębów stałych, poza tym mogą mieć negatywny wpływ na zgryz. Powodują również ból, a w skrajnych przypadkach mogą być przyczyną chorób dziąseł czy bardzo groźnych stanów zapalnych w jamie ustnej.
 
Jak zapobiegać próchnicy u dzieci? Przede wszystkim złym pomysłem jest podawanie płynów zawierających dużą ilość cukru, szczególnie niskiej jakości soków czy zbyt słodkiej herbaty. Do dobrych, profilaktycznych nawyków należy czyszczenie ząbków za pomocą odpowiednich dla dzieci szczoteczek. Warto pamiętać o tym, żeby owa czynność odbywała się regularnie – przynajmniej dwukrotnie w ciągu dnia. Nie zapominajmy również, że próchnicą można zarazić, dlatego nie oblizujmy dziecku smoczka lub łyżeczek.