Napisz Zadzwoń

Ekstrakcja ósemki – przygotowanie i zalecenia po zabiegu
11 lipca 2017

Ósemki, czyli tak zwane zęby mądrości, u większości osób pojawiają się między 17. a 25. rokiem życia. Trzecie zęby trzonowe mogą pojawić się w późniejszym wieku, istnieje też możliwość, że nie pojawią się w ogóle. Naszym przodkom dodatkowe pary zębów trzonowych ułatwiały żucie i rozdrabnianie jedzenia. Jednak w wyniku ewolucji zmieniła się budowa ludzkiej szczęki, w związku z tym brakuje w niej miejsca na dodatkowe zęby. Mamy wtedy do czynienia z problematyczną sytuacją. Ósemki często wyrastają w złej pozycji, która utrudnia ich czyszczenie i z tego powodu narażone na próchnicę. Wyrastający w nieprawidłowej pozycji trzonowiec może mieć też zły wpływ na pozostałe zęby. Możliwe są oczywiście przypadki, kiedy ósemki wyrastają w prawidłowy sposób i nie sprawiają problemu swoim właścicielom. Niestety, bardzo często trzecie zęby trzonowe są przyczyną kłopotów i konieczne jest ich usunięcie.

Przygotowanie do zabiegu

Zabieg ekstrakcji nie należy do przyjemnych i jak w przypadku każdej interwencji chirurgicznej mogą pojawić się powikłania. Warto jednak wiedzieć, że nie są one regułą i nie ma powodów do paniki. Współczesna chirurgia stomatologiczna dysponuje środkami, dzięki którym ból podczas zabiegu jest nieodczuwalny. Nerwy mogą negatywnie wpłynąć na przebieg ekstrakcji, ponieważ podniesione ciśnienie może spowodować nasilone krwawienie, które utrudni wykonanie zabiegu.
Przed ekstrakcją konieczne jest wykonanie zdjęcia pantomograficznego, czyli panoramy, na którym widoczne będą zęby na obydwu szczękach. Panorama ułatwia pracę chirurga. Przed samym zabiegiem należy zrezygnować z alkoholu, który może wpłynąć na skuteczność znieczulenia. Warto też zjeść porządny posiłek, ponieważ po ekstrakcji zalecana jest płynna i zimna dieta.

Co po zabiegu?

Po ekstrakcji ósemek trzeba przestrzegać kilku zaleceń, dzięki którym rany pozabiegowe szybciej się zagoją. oraz pozwalają uniknąć niektórych problemów. Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien na chwilę usiąść i odpocząć. Ekstrakcja jest dużym szokiem dla organizmu, dlatego nie należy podejmować zajęć, które wymagają pełnej sprawności, takich jak na przykład kierowanie samochodem.

Po zabiegu pacjent otrzymuje tampon, który hamuje krwawienie z rany pozabiegowej. Powinien on trzymać i przegryzać opatrunek przez co najmniej pół godziny. Niewielkie krwawienie przez kilka godzin po zabiegu nie jest powodem do niepokoju

Bardzo ważna jest dieta. Bezpośrednio po zabiegu nie wolno jeść przez co najmniej dwie godziny. Przez około tydzień pacjent powinien jeść płynne albo miękkie, chłodne posiłki. Zabronione jest picie alkoholu oraz palenie papierosów.

Po ekstrakcji należy unikać wysiłku fizycznego oraz słońca. Najbliższe dni po zabiegu najlepiej jest spędzić w domu. Nie wolno rezygnować z higieny jamy ustnej, ale trzeba uważać, aby nie urazić rany pozabiegowej. Przez kilka dni trzeba zrezygnować z intensywnego płukania jamy ustnej. Po zabiegu mogą pojawić się obrzęk i ból – te nieprzyjemne objawy pomogą zmniejszyć zimne okłady oraz leki przeciwbólowe.

doctor-563429_1280