Napisz Zadzwoń

Jak przebiega ząbkowanie?
25 stycznia 2017

Ząbkowanie może być bardzo trudnym okresem dla maluszka i jego rodziców. U większości dzieci proces ten przebiega boleśnie, z kolei rodzice są narażeni na dodatkowe nerwy podczas prób pomocy maluchowi. Wiedza na temat ząbkowania z pewnością pomoże właściwie poradzić sobie z tym etapem w życiu dziecka.
 
Jaki przebieg ma ząbkowanie?
 
Ząbkowanie to wyjątkowo intensywny proces. Może on w każdym przypadku przebiegać w inny sposób, jednak zwykle rozpoczyna się około 6, a trwa do 36 miesiąca życia, czyli zanim dziecko skończy 4 lata. W tym czasie w buzi dziecka pojawia się 20 mlecznych zębów – są to 4 pary siekaczy, 2 pary kłów oraz 4 pary trzonowców. Pierwsze pojawiają się 2 dolne, a następnie 2 górne jedynki, czyli siekacze. Na samym końcu wykształcają się górne i dolne piątki, czyli zęby trzonowe. Taka kolejność jest związana z budową zębów. Siekacze mają ostry kształt, dlatego pojawiają się szybko i stosunkowo bezproblemowo, z kolei trzonowce są szerokie i ich wyrzynanie często powoduje dużo bólu.
 
Warto wiedzieć, że ząbkowanie rozpoczyna się wcześniej, niż na etapie wyrzynania się mlecznych ząbków. Pierwszym etapem jest faza przederupcyjna, w której kształtują się korony zębów. Kolejne stadium to faza przedfunkcyjna – ząb pojawia się nad powierzchnią dziąsła, wykształcają się kieszonki zębowe oraz korzenie. Proces kończy się na fazie funkcyjnej, w której mleczaki są już całkowicie wykształcone.
 
Wielu rodziców denerwuje się, kiedy ząbkowanie nie rozpoczyna się w oczekiwanym terminie. Powinni oni jednak pamiętać, że tempo wyrzynania ząbków mlecznych jest indywidualną kwestią – zależy między innymi od stanu zdrowia dziecka oraz uwarunkowań genetycznych.