Napisz Zadzwoń

Jak wygląda zabieg zakładania licówek?
29 kwietnia 2018

Ładne, zadbane i zdrowe zęby to ważny element naszego wizerunku, dodający pewności siebie; jest to szczególnie istotne w przypadku przednich zębów, które odsłaniamy podczas mówienia lub uśmiechania się. Estetyczne problemy bardzo łatwo mogą zniechęcić do odzywania się i okazywania radości. Na szczęście problem ten można rozwiązać – wystarczy zdecydować się na założenie licówek.

Licówki to płytki porcelanowe, które umieszcza się na powierzchni zębów. Są w stanie zamaskować różne defekty uzębienia, takie jak na przykład trudne do usunięcia przebarwienia, szpary pomiędzy zębami lub nierówne jedynki. Licówki mają do 1 milimetra grubości. Pozwalają na rozjaśnienie zębów oraz nadanie im ładnego kształtu. Przy ich pomocy specjalista może wydłużyć i poszerzyć ząb albo zlikwidować nieestetyczną szparę. Licówki nie są alternatywą dla leczenia ortodontycznego, ale można dzięki nim skorygować niektóre niedoskonałości uzębienia.

W jakich sytuacjach nie sprawdzą się licówki? W przypadku znacznych uszkodzeń zębów zamiast tego rodzaju nakładek stosuje się korony. Licówek nie można założyć również u osób z próchnicą, chorobami dziąseł lub wadami zgryzu. Innymi czynnikami wykluczającymi są parafunkcje zgryzowe, takie jak na przykład zgrzytanie zębami, obgryzanie paznokci albo zaciskanie zębów, ponieważ te czynności mogą doprowadzić do odklejania/ukruszenia się licówek.

Zakładanie licówek – jak wygląda zabieg?

Do przemiany zębów wystarczy kilka wizyt w gabinecie stomatologicznym. Ich liczba jest uzależniona od potrzeb pacjenta – należy ustalić, ile licówek zostanie nałożonych oraz w jaki sposób zostaną wykonane, ponieważ do wyboru są gotowe oraz robione na zamówienie. Przed nałożeniem licówek należy wybielić i wyleczyć zęby, więc również od ich kondycji zależy, jak długo potrwa cały proces.

Po odpowiednim przygotowaniu specjalista wykonuje wyciski zębów i testuje, jak będą prezentowały się nakładki. Jest to moment, w którym wybiera się kolor oraz kształt licówek. Po akceptacji takiego projektu, wykonuje się tak zwaną „makietę nowego uśmiechu”. Na następnej wizycie jest ona nakładana na zęby i pacjent nosi ją przez kilka dni, aby ocenić oczekiwany efekt – w przypadku uwag stomatolog wykona poprawki.

Bezpośrednio przed zabiegiem specjalista szlifuje zęby (w znieczuleniu miejscowym), a następnie wykonuje kolejne wyciski oraz przesyła je do laboratorium protetycznego. Na podstawie wycisku powstają właściwe licówki. Przez okres oczekiwania na stałe nakładki pacjent nosi tymczasowe licówki, które zabezpieczają powierzchnię zęba. Po kilkunastu dniach stomatolog przy pomocy specjalnego cementu nakłada licówki, utwardza spoiwo pod lampą oraz poleruje zęby.