Napisz Zadzwoń

Jakie składniki można znaleźć w pastach ziołowych?
22 sierpnia 2018

Współczesna medycyna, w tym także stomatologia, dysponuje coraz bardziej nowoczesnymi i skutecznymi metodami, które pomagają zadbać o zdrowie. W gabinetach stomatologicznych pojawia się coraz bardziej zaawansowany sprzęt, który ułatwia leczenie. Na sklepowych półkach również pojawiają się nowe preparaty i urządzenia, dzięki którym dbanie o higienę jamy ustnej w domowych warunkach staje się jeszcze prostsze. Mimo takiego rozwoju nauki, wciąż bardzo popularne są naturalne rozwiązania. Zioła są znanym i cenionym środkiem, chętnie stosowanym w medycynie ludowej. Wiele z nich ma potwierdzone właściwości i znajduje zastosowanie także we współczesnej medycynie. W pastach do mycia zębów często możemy znaleźć roślinne składniki naturalnego pochodzenia. Jak działają takie preparaty i czy warto po nie sięgnąć?

Lecznicza moc ziół

W ziołowych pastach znajdziemy na przykład liście szałwii. Ta roślina jest bogatym źródłem witamin, kwasów organicznych i olejku lotnego. Pasty z dodatkiem liści szałwii mogą działać przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, a także poprawiają kondycję dziąseł. Mięta pieprzowa nie tylko pięknie pachnie i doskonale odświeża. Dodaje się ją do preparatów do pielęgnacji jamy ustnej, ponieważ, tak jak szałwia, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie – szczególnie warto zwrócić uwagę na mentol, który uzyskuje się z liści mięty. Dostępne są też pasty z dodatkiem kwiatów rumianku. Rumianek działa przeciwzapalnie oraz łagodząco. Ma także zastosowanie w preparatach przeznaczonych do walki z paradontozą. Ziele dziurawia ma właściwości przeciwzapalne, a dodatkowo sprzyja gojeniu ran. Z kolei ziele tymianku działa przeciwbakteryjnie. Zawiera tymol, który jest silnie bakteriobójczy. Ziele tymianku stosuje się jako wsparcie dla dziąseł. Olejek eukaliptusowy, otrzymywany z eukaliptusa ma silny, przyjemnie odświeżający zapach i smak. Warto również pamiętać o jego właściwościach antyseptycznych oraz przeciwbólowych. Z melisy powstaje olejek melisowy o przyjemnym, kojącym zapachu. Substancja ta działa przeciwko wirusom i bakteriom.

W pastach do zębów znajdziemy też inne, mniej popularne zioła. Należy do nich na przykład jeżówka purpurowa. Ta roślina ma działanie przeciwwirusowe, sprawdzi się także przy chorych i osłabionych dziąsłach. Przy bólu dziąseł poleca się również stosowanie nagietka lekarskiego, który ma właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Działanie antyseptyczne wykazuje też koper włoski, który możemy znaleźć w preparatach stosowanych podczas zapalenia dziąseł. Prawoślaz lekarski łagodzi i ma działanie uśmierzające ból, a łopian większy ma naturalne właściwości antybiotyczne.