Napisz Zadzwoń

Kiedy konieczna jest hemisekcja?
05 maja 2017

Usunięcie zęba jest często przykrą koniecznością, jednak gdy tylko jest taka możliwość, warto podjąć próbę uratowania go – w całości lub części. Jedną z metod, która pozwala zapobiec całkowitemu usunięciu zęba, jest hemisekcja. W trakcie tego zabiegu chirurg stomatolog odcina jeden z korzeni zębowych oraz część korony zęba, co oznacza, że usuwana może być nawet połowa zęba. Hemisekcja jest stosowana przede wszystkim na dolnych trzonowcach, rzadziej na przedtrzonowcach albo górnych zębach trzonowych. Pozostawiony korzeń służy do odbudowy protetycznej, czyli pełni rolę zęba filarowego w trakcie tworzenia wkładu koronowo-korzeniowego. W wielu przypadkach może to być jedyna alternatywa dla usunięcia zęba.

Wskazania do hemisekcji

Hemisekcja jest metodą, która jest stosowana w sytuacji, gdy nie ma możliwości wyleczenia schorzenia, może to być jednak konieczność – zmiany nawet w obrębie tylko jednego korzenia stanowią zagrożenie dla całego organizmu.

Zabieg wykonujemy między innymi w sytuacji, gdy w okolicy wierzchołka jednego z korzeni pojawiają się stany zapalne, które nie reagują na terapię. Innym wskazaniem jest paradontoza, która doprowadziła do ubytku kości wokół korzenia. Hemisekcja jest przeprowadzana także wówczas, kiedy niemożliwe jest leczenie kanałowe jednego z korzeni. Może być również konieczna, gdy dojdzie do złamania korony zęba wzdłuż jednego z korzeni. Do innych wskazań należą także między innymi głęboka próchnica, złamanie narzędzia w kanale lub głęboka kieszonka kostna.

Na czym polega hemisekcja?

Pierwszym etapem jest przygotowanie do zabiegu, czyli wykonanie zdjęcia radiologicznego. To na jego podstawie lekarz podejmuje ostateczną decyzję o dopuszczeniu do hemisekcji oraz przebiegu terapii. Zabieg wykonywany jest oczywiście przy zastosowaniu znieczulenia, które pomaga zwiększyć komfort pacjenta – jest to znieczulenie miejscowe. Następnie przy pomocy wiertła dwie części zęba – przeznaczone do usunięcia i pozostawienia – zostają od siebie oddzielone. Lekarz, używając specjalnych kleszczy, usuwa fragment zęba. W razie potrzeby na zakończenie zabiegu zostają założone szwy. W dalszej kolejności może zostać rozpoczęta odbudowa protetyczna zęba.