Napisz Zadzwoń

Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?
09 czerwca 2015

Leczenie kanałowe zęba, zwane również endodontycznym, choć jest jednym z tych zabiegów dentystycznych, które budzą wśród pacjentów największą grozę, to jednak właśnie dzięki niemu można uratować ząb przed ostatecznością, a więc usunięciem. W ramach leczenia tego rodzaju dokonuje się całkowitego oraz dokładnego usunięcia (z kanału i komory zęba) tych tkanek, które zostały zainfekowane. W dalszym kroku przeprowadzane jest poszerzenie owego kanału (poprzedzone jego odpowiednim ukształtowaniem) oraz szczelne wypełnienie specjalnym materiałem, który nosi nazwę „gutaperka. Może się to odbywać zarówno na zimno, jak i na ciepło.

Konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego ma miejsce wtedy, kiedy w nerwie oraz naczyniach krwionośnych, zwanych razem miazgą zębową, utworzy się nieodwracalny stan zapalny. Innymi słowy, problem nie jest już powierzchowny, a raczej dotyczy najgłębszych zębowych warstw, na których „opiera się” cały ząb. Coś takiego ma miejsce przeważnie wtedy, kiedy bagatelizujemy mniejsze problemy, takie jak na przykład próchnica, która stopniowo się nasila i krańcowo powoduje nieodwracalne zmiany w uzębieniu.

Poza tym, leczenie kanałowe jest niezbędne także wtedy, kiedy nastąpiło obumarcie miazgi, bądź tez ząb został zaatakowany przez bakterie beztlenowe lub też w miazdze utworzyła się zgorzel.