Napisz Zadzwoń

Suchy zębodół, czyli częste powikłanie po ekstrakcji
10 maja 2017

Każdy z zabiegów stomatologicznych jest związany z pewnym ryzykiem. Zabieg ekstrakcji, czyli usunięcia zęba, jest w większości przypadków bezpieczny i nie towarzyszą mu powikłania. Jednak u niewielkiego procenta pacjentów może wystąpić poekstrakcyjne zapalenia zębodołu, czyli tak zwany suchy lub pusty zębodół. Pierwszym z objawów jest poczucie dyskomfortu, który po kilku dniach przekształca się w ostry ból. Promieniuje on w stronę ucha, oka i czoła. Mogą pojawić się także inne symptomy, na przykład powiększenie węzłów chłonnych, zwiększona produkcja śliny, osłabienie oraz gorączka. W przypadku zdiagnozowania suchego zębodołu należy jak najszybciej podjąć leczenie – niepodjęcie terapii może doprowadzić do pojawienia się ropni lub zapalenia okostnej.

Suchy zębodół – przyczyny i sposoby leczenia

Suchy zębodół to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest zniszczenie skrzepu krwi pozostawionego po ekstrakcji (który pełni funkcję naturalnego opatrunku), spowodowane przez rozwinięcie stanu zapalnego w kości zębodołu. W części przypadków powodem mogą okazać się na przykład zmiany nowotworowe, cukrzyca lub dolegliwości układu krwiotwórczego. Suchy zębodół mogą wywołać także ciała obce, takie jak na przykład fragmenty zęba lub wypełnień. Przyczyną wystąpienia suchego zębodołu może być również niewłaściwe postępowanie pacjenta, który zbyt wcześnie zje posiłek lub zbyt szybko wypłucze jamę ustną.

Z tych powodów do pozbawionej ochrony kości przedostają się bakterie i dochodzi do infekcji. Co interesujące, według badań, na pojawienie się tego problemu w większym stopniu narażone są między innymi kobiety (ma to związek z wpływem estrogenu na krzepliwość krwi), a także palacze lub osoby niedożywione oraz cierpiące na niedobór witamin.

W przypadku pojawienia się problemu, jak najszybciej należy udać się do dentysty, który oczyści i odpowiednio zabezpieczy zębodół. Jedną z metod dalszego leczenia jest stosowanie do płukania zębodołu środków antyseptycznych lub założenie opatrunku z lekarstwem. Stosuje się również antybiotyki oraz zaleca dokładną higienę jamy ustnej.