Napisz Zadzwoń

W jaki sposób dbają o zęby ludzie z różnych zakątków świata?
07 sierpnia 2018

Szczoteczka, pasta do zębów, czasem płyn do płukania jamy ustnej i nić dentystyczna, gumy do żucia – to podstawowe elementy dbania o higienę jamy ustnej. Jednak nie wszędzie ludzie mają dostęp do tych środków. Nie oznacza to, że w innych rejonach świata nie dba się o zęby. Przed wynalezieniem szczoteczki czy pasty do zębów ludzie również starali się mieć zdrowe i ładne zęby. Tak jest również współcześnie. Jest wiele metod pielęgnacji jamy ustnej, które wcale nie bazują na używaniu szczoteczki lub pasty.

Dbanie o zęby na świecie

Wbrew pozorom szczoteczka nie jest powszechnym wynalazkiem. Podczas gdy wiele osób poszukuje coraz bardziej zaawansowanych i nowoczesnych szczoteczek, w niektórych, bardziej egzotycznych regionach do czyszczenia zębów używa się zwykłych patyków. Gałązki drzew i krzewów powszechnie zastępują szczoteczki w Afryce. W krajach Bliskiego Wschodu przyrządy do czyszczenia zębów wytwarza się z korzenia drzewa arakowego. Taka gałązka nie tylko czyści, ale też pielęgnuje zęby – zapobiega pojawieniu się osadu nazębnego a dodatkowo wybiela, zastępuje więc i szczoteczkę, i pastę. Gałązka z korzenia drzewa arakowego naturalnie odświeża jamę ustną. Zawiera między innymi fluor, dzięki czemu chroni przed kwasami i drobnoustrojami, oraz krzemionkę, która usuwa przebarwienia.

Z kolei w południowym Zimbabwe mieszkańcy żują specjalne owoce, które pomagają zapobiec próchnicy oraz oczyszczają zęby. Dla odmiany Hindusi stosują liście mango – ich żucie pozwala zapobiegać próchnicy, schorzeniom dziąseł oraz gromadzeniu się płytki nazębnej. Liście mango mają również właściwości wybielające. Dodatkowo pielęgnację jamy ustnej uzupełniają o gałązki z drzewa neem. Warto dodać, że gałązki, przy pomocy których czyści się zęby w różnych częściach Ziemi, nie są przetwarzane, a ich właściwości wynikają z zawartości soków roślinnych.

Pasta do zębów w tubce ie jest jedyną możliwością. Naturalne alternatywy, stosowane w innych zakątkach świata to na przykład roztwór soli z Morza Martwego, imbir, zielona glinka lub olej kokosowy.

Ludzie z innych części ziemi dbają o higienę jamy ustnej przy pomocy naturalnych metod – czy powinniśmy to naśladować? Niestety – takie rozwiązania nie sprawdzą się w krajach zachodnich. Na zdrowie zębów i dziąseł wpływ mają pielęgnacja, ale także jedzenie. Nasza dieta jest bogata w przetworzone produkty oraz cukry, dlatego żucie owoców lub używanie gałązek może nie wystarczyć. Współczesny tryb życia sprawia, że w krajach zachodnich konieczna jest bardziej rozwinięta profilaktyka stomatologiczna.