Napisz Zadzwoń

Złamane narzędzia w zębie – jak postępować?
17 stycznia 2017

Nowoczesne narzędzia do leczenia kanałowego są wykonywane z wytrzymałych, mocnych materiałów. Mimo zastosowania nowatorskich technologii, w trakcie zabiegu endodontycznego może dojść do złamania tych przyrządów. Taka sytuacji zachodzi zwykle, gdy kanały zębowe mają szczególnie skomplikowaną budowę lub są zablokowane. Fragment takiego przyrządu trzeba usunąć, ponieważ może on się stać przyczyną groźnych powikłań.
 
Jak usuwa się złamany fragment narzędzia w zębie?
 
W celu ukończenia leczenia kanałowego oraz zapobiegania infekcjom, konieczne jest usunięcie tkwiącego w kanale zębowym narzędzia. Zabieg taki należy wykonywać z użyciem specjalnego mikroskopu. Pierwszym krokiem powinna być dokładna lokalizacja ułamanego fragmentu, na przykład przy pomocy zdjęcia RTG. A by zabieg usuwania narzędzia był bezbolesny, warto zdecydować się na znieczulenie miejscowe.
 
W dalszej kolejności konieczne jest otworzenie drogi do tkwiącego w zębie fragmentu, na przykład przy użyciu odpowiednich przyrządów lub ultradźwięków. Następnie należy odsunąć zębinę znajdującą się wokół narzędzia. W trakcie tych czynności stosuje się również obfite płukanie kanału zębowego. Po wyjęciu fragmentu, stomatolog powinien zabezpieczyć go odpowiednim opatrunkiem.
 
Należy pamiętać, że usuwanie narzędzie nie jest zabiegiem prostym, wymaga precyzji oraz doświadczenia. Wiele zależy także od położenia narzędzia oraz budowy kanałów zębowych. Dlatego zabieg tego rodzaju należy wykonać u doświadczonego endodonty.