Napisz Zadzwoń

Co to jest kamień nazębny?
16 kwietnia 2015

Kamieniem nazębnym nazywa się twardy, zmineralizowany osad powstały z nieusuwanej płytki nazębnej. Przemiana płytki w kamień jest stosunkowo długotrwała i rozpoczyna się w kilkadziesiąt godzin po jej powstaniu, dlatego regularne, dokładne czyszczenie zębów jest najlepszym sposobem na zapobieganie kamieniowi nazębnemu.
Kamień powstaje najczęściej w przestrzeniach międzyzębowych i w pobliżu szyjek zębowych, czyli w miejscach trudno dostępnych podczas tradycyjnego czyszczenia szczoteczką. Dlatego bardzo ważne jest, żeby higienę jamy ustnej nie ograniczać jedynie do szczotkowania, ale stosować także nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust.

Kamień zbudowany jest głównie ze związków fosforu oraz wapnia, bakterii próchnicotwórczych i resztek jedzenia. Ma tendencję do przebarwień, szczególnie pod wpływem herbaty, kawy oraz papierosów, przez co jest nie tylko problemem natury zdrowotnej, ale także estetycznej. Obecność bakterii wchodzących w skład kamienia nazębnego jest jedną z przyczyn zakwaszania środowiska w ustach, co z kolei prowadzi do osłabienia struktury szkliwa. Poza tym ma on znaczny wpływ na powstawanie chorób dziąseł, z paradontozą na czele.

Mineralny osad, ze względu na swoją twardość i mocne przyleganie do powierzchni zębów, jest nieusuwalny domowymi metodami. Dlatego jego pozbycie się jest możliwe jedynie dzięki specjalistycznym zabiegom: skalingowi lub piaskowaniu, przeprowadzanym w dobrych gabinetach stomatologicznych.