Napisz Zadzwoń

Co warto wiedzieć o zapaleniu okostnej zęba?
23 marca 2017

Okostna jest to cienką, unerwioną i unaczynioną błoną pokrywającą układ kostny. Pełni ważną rolę w czasie leczenia urazów kości, umożliwiając ich regenerację. Jest silnie unerwiona i unaczyniona, z tego powodu jej uszkodzenie, na przykład podczas zapalenia, powoduje silny ból. Biorąc pod uwagę fakt, że okostna znajduje się również na kościach szczęki i żuchwy, jej stan zapalny może wywołać nagły, mocny ból, obejmujący nie tylko jamę ustną, ale również głowę, szyję oraz zatoki. Schorzenie to może mieć także groźne dla zdrowia konsekwencje – ignorowane i nieleczone zapalenie okostnej zęba może doprowadzić do powstania ropnia zęba, a nawet ropni mózgu lub oczodołów. Pamiętajmy także o bardzo niebezpiecznej sepsie.
 
Jak rozpoznać zapalenie okostnej zęba?
 
Pierwszym objawem schorzenia jest silny, ostry ból, który często następuje niespodziewanie w nocy. Alarmującym objawem może być również opuchlizna pojawiająca się na policzku albo wargach. Należy również zwrócić uwagę na gorączkę, osłabienie organizmu oraz duszności. Symptomem zapalenia okostnej zęby mogą być również trudności w mówieniu, spowodowane przez utrudnienia w otwieraniu ust.
 
Na te objawy szczególnie powinny uważać między innymi osoby z niewyleczoną próchnicą. Do zapalenia mogą doprowadzić również nieprawidłowo wykonane leczenie kanałowe zęba lub korzeń będący pozostałością zęba, a także stany zapalne miazgi lub korzeni.
 
Zapalenie okostnej zęba – leczenie
 
Leczenie zapalenia okostnej zęba jest niestety zazwyczaj długotrwałe i często obejmuje okres powyżej 2 tygodni. Pierwszym krokiem jest wykonanie zdjęcia RTG zęba, które pomoże ocenić jego stan. W części przypadków konieczne może okazać się zrobienie tomografii. Częścią leczenia jest również minimum tygodniowa terapia antybiotykowa, która umożliwia wyleczenie zapalenia. Działanie terapii wspiera wykonywanie ziołowych płukanek. Do zmniejszenia uczucia bólu polecane są zimne okłady. Po ustąpieniu zapalenia, istnieją dwie drogi działania – jeśli jest taka możliwość, stosuje się leczenie kanałowe, jednak konieczne może okazać się skorzystanie z pomocy.