Napisz Zadzwoń

Czy przeprowadza się leczenie kanałowe u dziecka?
09 maja 2019

Leczenie kanałowe, czyli leczenie endodontyczne, to sposób leczenia zapaleń miazgi zęba, które są nieodwracalne. Endodoncja polega na usunięciu chorej miazgi z kanałów zęba, a następnie oczyszczeniu ich oraz uzupełnieniu odpowiednim materiałem. Leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a do jego przeprowadzenia potrzebna jest kontrola radiologiczna. Szczególnie skuteczną formą leczenia endodontycznego jest wykonywanie zabiegu pod mikroskopem, w bardzo dużym powiększeniu. Endodoncja przeprowadzana jest u dorosłych pacjentów – czy taki zabieg można wykonać u dzieci?

Bardzo często rodzice lekceważą choroby zębów mlecznych u dzieci, ponieważ uważają, że skoro mleczaki i tak wypadną, ich leczenie jest stratą czasu i pieniędzy oraz nieprzyjemnym doświadczeniem dla małych pacjentów. Mimo takiego podejścia rodziców, specjaliści są zdania, że zęby mleczne warto, a nawet trzeba leczyć, aby uniknąć problemów w przyszłości. Leczenie endodontyczne u dzieci nie jest proste, ale pozostawienie stanu zapalnego miazgi nieleczonego przez kilka lat może doprowadzić do pogorszenia sytuacji. W przypadku leczenia kanałowego u dzieci bardzo istotne jest podejście stomatologa oraz precyzja i szybkość działania. Od lekarza, który podejmuje się leczenia kanałowego zębów mlecznych, wymaga się szczególnego doświadczenia i umiejętności. Mleczaki mają trudną budowę – są szerokie, mają zakrzywione kanały oraz dużo miazgi. Znajduje się w nich wiele bocznych kanalików i rozgałęzień, które stanowią duże wyzwanie dla stomatologa. Opracowanie zębów mlecznych podczas leczenia kanałowego jest bardzo trudne.

Leczenie kanałowe u dzieci jest możliwe dopiero po całkowitym uformowaniu się korzenia zębowego. Ich rozwój kończy się z reguły około roku po wyrżnięciu się zęba, jednak warto to potwierdzić przy pomocy zdjęcia rentgenowskiego – zakończenie tego procesu to kwestia indywidualna. Niektóre zęby można leczyć kanałowo już u dwulatków, u nieco starszych dzieci można rozpocząć leczenie pierwszych trzonowców, z kolei endodoncję kłów i drugich trzonowców z reguły przeprowadza się powyżej 3. roku życia.

Bardzo młody wiek, powiązany z niedostatecznym rozwojem korzenia zębowego, to jedno z przeciwwskazań do przeprowadzenia leczenia kanałowego u dzieci. Inną sytuacją, w której nie wykonuje się endodoncji u małych pacjentów, jest przewlekły stan zapalny w tkankach okołozębowych. Zabiegów nie przeprowadza się także na zębach, których korony są bardzo zniszczone – należy jednak monitorować stan korzeni i w razie stanów zapalnych – usunąć je. Przeciwwskazaniem do leczenia kanałowego u dzieci jest również perforacja dna komory, której przyczyną jest próchnica (https://artdent.krakow.pl/oferta/profilaktyka-stomatologia-dziecieca/prochnicy/).