Napisz Zadzwoń

Czym grozi nieleczona paradontoza?
14 sierpnia 2019

Paradontoza to bardzo powszechne schorzenie jamy ustnych. Przewlekła choroba dotyka tkanek przyzębia i prowadzi do degradacji aparatu utrzymującego zęby w kości. Najczęściej na paradontozę cierpią osoby po 40. roku życia, jednak zdarzają się przypadki zachorowań również w młodszym wieku.

Jak przebiega paradontoza?

W wyniku infekcji tkanek otaczających ząb, czyli przyzębia, dochodzi do pojawienia się stanu zapalnego. Zęby zaczynają się ruszać. Nie należy bagatelizować dolegliwości – w skrajnych przypadkach paradontoza może doprowadzić do straty wszystkich zębów. Leczenie warto zacząć jak najwcześniej. Niestety, początkowe objawy są trudne do zauważenia i wiele osób podejmuje terapię dopiero po ich nasileniu – dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Skąd bierze się paradontoza?

Do paradontozy prowadzi przede wszystkim brak odpowiedniej higieny jamy ustnej, na przykład niedokładne szczotkowanie. Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się paradontozy to również między innymi podłoże genetyczne, osłabienie układu odpornościowego lub skład śliny. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej powoduje, że w jamie ustnej zwiększa się liczba drobnoustrojów, a na powierzchni zębów tworzy się miękka warstwa, czyli płytka nazębna. Płytka może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł oraz uszkodzeń zębów, a z czasem zmienia się w twardy kamień nazębny. Pod kamieniem mnożą się bakterie i powstaje stan zapalny, który może przebiegać bezobjawowo. Taka sytuacja jest bardzo groźna dla uzębienia, ponieważ stan zapalny jest przyczyną poważnych zmian w przyzębiu. Obok kamienia nazębnego może wystąpić kamień poddziąsłowy, który osłabia korzenie zębów.

Konsekwencje nieleczonej paradontozy

Bez właściwego leczenia stany zapalne przechodzą w paradontozę – najgroźniejszym skutkiem schorzenia jest utrata uzębienia. Brak zębów to problem natury estetycznej, ponieważ ubytki nie prezentują się dobrze. Wpływa to na codzienne relacje i odbiera pewność siebie. Braki w uzębieniu to nie tylko kwestia wyglądu, ponieważ kłopoty pojawiają się podczas najprostszych czynności, takich jak jedzenie i mówienie. Utrata zębów może spowodować również zmianę rysów twarzy i sprawić, że będzie ona wyglądała na starszą i zmęczoną.

Paradonotoza powoduje także inne skutki uboczne – występuje nadwrażliwość zębów, krwawienia z dziąseł oraz przykry zapach z jamy ustnej. Dolegliwość może mieć wpływ na cały organizm. Przyczynia się między innymi do problemów z sercem, naczyniami krwionośnymi i stawami oraz utrudnia leczenie cukrzycy.

Szczegóły na temat specyfiki tej choroby oraz sposobów leczenia oferowanych przez lekarzy z ArtDent znajdziecie pod linkiem https://artdent.krakow.pl/oferta/paradontoza/leczenie-paradontozy/.