Napisz Zadzwoń

Jak wygląda zabieg wszczepiania implantów zębowych?
23 maja 2019

Utrata zębów powoduje problemy natury estetycznej oraz praktycznej. Braki w uzębieniu odbierają pewność siebie. Przez ubytki w jamie ustnej pozostałe zęby tracą oparcie, co może doprowadzić do wystąpienia kolejnych problemów. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem okazują się implanty zębowe (https://artdent.krakow.pl/oferta/implanty-krakow/).

Implanty najczęściej wykonane są z tytanu. Implant, czyli mała śrubka, zastępuje korzeń zęba – na nim umieszczana jest następnie korona dostosowana kolorem do barwy zębów. Dobrze wykonane uzupełnienie wygląda naturalnie i pozwala znowu cieszyć się pięknym uśmiechem. Trzeba jednak pamiętać, że wszczepienie implantu zębowego to duża ingerencja w organizm. Z tego powodu zabieg warto przeprowadzić u doświadczonego specjalisty.

Jakie są etapy bezpiecznego i skutecznego wszczepienia implantów zębowych?

W pierwszej kolejności niezbędne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego. Podczas wizyty stomatolog musi starannie zbadać stan zębów – podstawą jest wykonanie RTG, czyli pantomogramu. Lekarz może również zlecić wykonanie innych badań, na przykład tomografii komputerowej. Stomatolog kontroluje kondycję tkanek miękkich, zębów oraz przyzębia, sprawdza pozycje zębów oraz obszary bezzębne. Dopiero po ocenie stanu uzębienia można zaplanować dalsze leczenie, którego przebieg powinien być dostosowany do konkretnego przypadku. Ważnym elementem wywiadu jest ustalenie, jaką wysokość i szerokość ma wyrostek w okolicy implantu.

Zabieg wszczepienia implantów zębowych wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu. Na początku zabiegu stomatolog musi naciąć śluzówkę, odsłonić wyrostek oraz zaznaczyć miejsce, w którym ma zostać umieszczony implant. Następnie lekarz przy pomocy odpowiednich wierteł wykonuje otwór o odpowiednim kształcie, głębokości oraz szerokości. Kolejnym krokiem jest gwintowanie, po którym bezpośrednio następuje wprowadzenie implantu, który powinien zostać dostarczony w sterylnym opakowaniu. Po wprowadzeniu następuje odłączenie przenośnika oraz wkręcenie śruby zamykającej. Ostatnim etapem zabiegu jest zamknięcie rany – można ją zaszyć dopiero po kontroli umiejscowienia wszczepu. W tym celu wykonuje się zdjęcie RTG. Po zakończeniu zabiegu wszczepiania implantu stomatolog powinien dać pacjentowi odpowiednie zalecenia dalszego postępowania.

Po kilkunastu dniach, najczęściej około 10 do 14 dni po zabiegu, pacjent powinien zgłosić się do gabinetu na wizytę kontrolną. Uzupełnienie protetyczne, na przykład koronę lub protezę, zazwyczaj umieszcza się na implancie od 2 do nawet 6 miesięcy po zabiegu, jednak w niektórych przypadkach możliwe jest wykonanie uzupełnienia po krótszym czasie.