Napisz Zadzwoń

Kiedy warto zdecydować się na korony zębowe?
22 grudnia 2017

Korona jest sposobem na uzupełnienie braków w uzębieniu. Jest to uzupełnienie protetyczne, które można przytwierdzić do implantów lub naturalnych zębów pacjenta. O ile protezy zębowe można samodzielnie wyjąć oraz wyczyścić, tak korony mogą zostać zdjęte wyłącznie przez dentystę.

Korona zębowa ma funkcję estetyczną, wzmacniającą i ochronną. Zakłada się ją na uszkodzony ząb. Korona ochrania korzenie, ale także poprawia wygląd zębów i je wyrównuje. Tego rodzaju uzupełnienia protetyczne mogą być porcelanowe, ceramiczne, złote, akrylowe lub sporządzone ze stopu żelaza (obecnie bardzo rzadko stosuje się korony wykonane w całości z metalu). Spośród tych wszystkich możliwości, to korony porcelanowe oraz ceramiczne można w najlepszym stopniu dostosować do naturalnego koloru innych zębów. Korony zębowe umieszcza się zwykle na podbudowie metalowej albo ceramicznej, w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. W przypadku mocno zniszczonych zębów często używa się podbudowy ze złota, ze względu na jego przeciwpróchnicze właściwości. Funkcję tymczasowych uzupełnień pełnią korony akrylowe lub kompozytowe.

Dla kogo są korony zębowe?

Korony zębowe zakłada się z różnych powodów. Jednym z nich jest na przykład wzmocnienie zęba osłabionego po leczeniu kanałowym – dzięki uzupełnieniu będzie on mniej kruchy i podatny na złamanie. Używa się ich również w przypadku zębów bardzo uszkodzonych przez próchnicę. Korony zębowe są też sposobem na trudne do usunięcia przebarwienia, w sytuacji, gdy wybielanie nie daje oczekiwanych efektów. Pomagają one przywrócić zębom zdrowy, naturalny wygląd.

Zabieg założenia koron jest bezbolesny, choć polega na umieszczeniu uzupełnienia protetycznego na oszlifowanym zębie. Jednak z konieczności opiłowania uzębienia wynikają również przeciwwskazania do użycia koron. Nie można ich założyć, jeśli ząb jest w dużym stopniu zniszczony przez próchnicę lub jego pozostałości ponad dziąsłem są krótsze niż 3 milimetry.