Licówki na diastemę – czy to dobre rozwiązanie?
22 lipca 2019

Diastema to przerwa między zębami przednimi, czyli jedynkami, którą możemy podzielić na dwa typy. Diastema prawdziwa powstaje, gdy dojdzie do przerostu wędzidełka górnej wargi – jest to pionowy fałd, który łączy górną wargę z dziąsłem. Diastema rzekoma to przypadek, kiedy boczne siekacze są mniejsze lub ich nie ma. Diastema może pojawić się również z powodu wyrośnięcia dodatkowego zęba, który przez nieprawidłowe ułożenie naciska siekacze i prowadzi do powstania przerwy pomiędzy jedynkami. Diastemę powoduje także hipodoncja, czyli za mała ilość zębów. Szczelina między zębami pojawia się również u dzieci, zanim wyrosną u nich boczne siekacze. Tak zwana diastema fizjologiczna występuje zazwyczaj u dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Przerwa tego rodzaju jest jednak niewielka i z czasem zanika.

Leczenie ortodontyczne diastemy

Diastema, która ma więcej niż 2 milimetry szerokości, uznawana jest za wadę zgryzu – rozwiązaniem jest wówczas leczenie ortodontyczne. Na jego przebieg mają wpływ różne czynniki, między innymi ustawienie siekaczy. Pierwszym krokiem powinno być usunięcie źródła problemu. Przy diastemie prawdziwej w pierwszej kolejności należy podciąć wiązadełko, które jest jej powodem. Jeśli przyczyną diastemy jest dodatkowy ząb, należy go usunąć. Nachylenie koron siekaczy ku sobie oznacza, że mamy do czynienia z diastemą zbieżną, którą można skorygować tylko przy pomocy stałego aparatu ortodontycznego. Jeśli z kolei korony zębów odchylają się w przeciwnych kierunkach, mówimy o diastemie rozbieżnej. W leczeniu tej wady stosuje się ruchome aparaty ortodontyczne. Przy prosto ustawionych jedynkach, czyli diastemie równoległej, metoda leczenia powinna być dobrana indywidualnie, z uwzględnieniem wielkości przerwy między zębami, a także wieku pacjenta. Hipodoncja często oznacza konieczność wstawienia protezy albo implantu zębowego.

Licówki na diastemę

Diastema nie zawsze jest wadą ortodontyczną i nie w każdym przypadku wymaga leczenia. Można jednak w stosunkowo prosty i mało inwazyjny sposób pozbyć się przerwy między zębami. Do zamaskowania diastemy polecane są licówki (https://artdent.krakow.pl/oferta/protetyka/licowki-krakow/), czyli specjalnie przygotowane i dostosowane do reszty uzębienia nakładki, które umieszcza się na zębach przede wszystkim po to, aby poprawić ich wygląd. Dobrze wykonane licówki idealnie naśladują naturalne uzębienie i są doskonałą propozycją dla osób, dla których przerwa między zębami jest źródłem kompleksów. Licówki nie tylko poprawiają estetykę uśmiechu – warto dodać, że nakładki na zęby zakładane w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym są trwałe oraz nie zmieniają barwy. To sposób na piękny i naturalny uśmiech oraz poprawę samopoczucia i pewności siebie.