Napisz Zadzwoń

Na czym polega resekcja korzenia zęba?
17 kwietnia 2017

Resekcja wierzchołka korzenia zębowego jest zabiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej, podczas którego stomatolog odcina wierzchołek korzenia oraz likwiduje zmiany zapalne, które pojawią się w jego obrębie. Resekcja korzenia zęba w części przypadków jest wykonywana z powodu powikłań po leczeniu endodontycznym.
 
Komplikacje, które są wskazaniem dla przeprowadzenia resekcji zęba, mogą pojawić się w trakcie leczenia kanałowego, ale również po dłuższym czasie, jaki upłynął po zabiegu endodontycznym. Do takich powikłań należy na przykład ułamanie fragmentu narzędzia dentystycznego w kanale zębowym, a także pojawienie się okołowierzchołkowych ropni i torbieli u pacjenta, który nie może być poddany leczeniu kanałowym. Resekcja wierzchołka korzenia zębowego może być konieczna także w przypadku występowania u pacjenta specyficznej budowy zęba, uniemożliwiającej prawidłowe wyleczenie kanału. Innym wskazaniem do resekcji jest obumarcie zębów.
 
Resekcji nie wykonuje się między innymi w przypadku zębów mlecznych, ciąży, stanów zapalnych jamy ustnej i gardła lub chorób obniżających odporność, takich jak cukrzyca lub białaczka.
 
Resekcja zęba – przebieg zabiegu
 
Pierwszym etapem jest znieczulenie miejscowe, które zwiększa komfort pacjenta podczas zabiegu. Następnie stomatolog oczyszcza kanał korzeniowy i wykonuje w śluzówce nacięcie umiejscowione w pobliżu wybranego wierzchołka korzenia. Kolejnym krokiem jest wycięcie tak zwanego okienka kostnego, które umożliwia wyjęcie fragmentu zęba oraz usunięcie wierzchołka. Jeśli występuje taka potrzeba, lekarz umieszcza w ubytkach kostnych zastępujący naturalną kość materiał, który umożliwia uniknięcie całkowitej ekstrakcji.

Resekcja umożliwia likwidację stanów zapalnych w obrębie wierzchołka korzenia zębowego oraz stanowi profilaktykę przed ich nawrotem. Dzięki znieczuleniu, pacjent nie odczuwa bólu w trakcie zabiegu, jednak po pewnym czasie mogą pojawić się opuchlizna i dolegliwości bólowe, które jednak z reguły ustępują po kilku dniach. Stomatolog może zalecić odpowiednie środki przeciwbólowe oraz zimne okłady. W sytuacji długotrwałego bólu, krwawienia lub stanu podgorączkowego, należy udać się do lekarza.