Napisz Zadzwoń

Paradontoza a choroba Alzheimera
27 września 2019

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak duże znaczenie dla kondycji całego organizmu ma zdrowie zębów i dziąseł. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej prowadzi do schorzeń, które mogą stać się powodem ogólnoustrojowych chorób lub zwiększyć ryzyko wystąpienia pewnych dolegliwości. Z ostatnich badań naukowców wynika na przykład, że choroba przyzębia, czyli paradontoza, może zwiększyć szanse na wystąpienie u pacjenta choroby Alzheimera.

Paradontoza to, zaraz po próchnicy, najczęściej występująca choroba jamy ustnej. Dolegliwość dotyczy tkanek przyzębia – na skutek infekcji pojawia się stan zapalny oraz objawy paradontozy, takie jak na przykład ruchliwość zębów, nadwrażliwość, odsłonięte szyjki zębowe, krwawienia, zaczerwienienia i obrzęk dziąseł czy też nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Paradontoza w początkowej fazie jest trudna do zdiagnozowania, a brak leczenia może doprowadzić nawet do utraty zębów – dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej oraz systematyczne wizyty u stomatologa.

Z niektórych badań przeprowadzonych w ostatnim czasie wynika, że paradontoza ma poważniejsze skutki, wykraczające poza jamę ustną. Schorzenie przyzębia może, zdaniem naukowców, przyczyniać się do pojawienia się choroby Alzheimera. Jest to choroba neurodegeneracyjna, która pojawia się przede wszystkim u osób powyżej 65. roku życia. Objawami choroby Alzheimera są na przykład zaniki pamięci, zaburzenia orientacji, zmiany nastroju oraz obniżająca się sprawność umysłowa. Współczesna medycyna do tej pory nie opracowała skutecznej metody leczenia choroby Alzheimera. Bardzo ważną rolę odgrywa w tym przypadku profilaktyka, do której zaliczamy między innymi zdrową dietę i aktywność fizyczną. Do tej listy możemy dodać jeszcze jeden czynnik – właściwa higiena jamy ustnej.

W jaki sposób paradontoza wiąże się z chorobą Alzheimera? Analiza sytuacji zdrowotnej dużej grupy pacjentów w wieku powyżej 50 lat, przeprowadzona przez naukowców z Tajwanu wykazała, że osoby chorujące na paradontozę, w porównaniu ze swoimi rówieśnikami, mieli dodatkowe problemy zdrowotne, takie jak na przykład depresja i wysoki poziom cholesteroli. Z analizy wynika również, że paradontoza w dużym procencie zwiększyła ryzyko pojawienia się choroby Alzheimera. Z kolei grupa amerykańskich, australijskich i polskich naukowców doszła do wniosku, że za wystąpienie paradontozy i choroby Alzheimera odpowiada ta sama bakteria – Porphyromonas gingivalis. Ten mikroorganizm powoduje problemy z zębami i dziąsłami. Przypuszcza się, że dociera do mózgu – produkowane przez Porphyromonas gingivalis toksyczne białko jest szkodliwe dla neuronów oraz może się przyczynić do wystąpienia choroby Alzheimera.
Ludzki organizm to układ połączonych ze sobą elementów, które wpływają wzajemnie na siebie. Problemy z jamą ustną mogą mieć groźne dla zdrowia konsekwencje, dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie i leczenie paradontozy. Zobacz, jak przebiega ono w naszym gabinecie – http://artdent.krakow.pl/oferta/paradontoza/leczenie-paradontozy/.