Napisz Zadzwoń

Przyczyny powstania paradontozy
02 marca 2018

Zapalenie przyzębia, znane lepiej jako paradontoza, to choroba jamy ustnej, której początkowe objawy nie są charakterystyczne. Bardzo trudno jest więc ją samodzielnie zdiagnozować, a wielu pacjentów bagatelizuje objawy. Dlatego tak ważne są regularne kontrole stomatologiczne – nieleczona paradontoza może prowadzić nawet do utraty zębów.

Jak przebiega paradontoza?

Paradontoza atakuje dziąsła – infekcja prowadzi do powstania stanu zapalnego. Choroba dotyczy tkanek, które utrzymują ząb, więc w jej wyniku dochodzi do rozchwiania zębów. Inne objawy paradontozy to krwawienia z dziąseł, nawet niewielkie i rzadkie, obrzęki, nadwrażliwość dziąseł, obniżanie ich linii, nieprzyjemny zapach i posmak w jamie ustnej, a także ropna wydzielina. Paradontoza jest powszechnie uznawana za chorobę osób starszych, jednak cierpią na nią również pacjenci powyżej 35. roku życia, a nawet młodsi. Paradontoza jest tak powszechna, że zalicza się ją do chorób społecznych. Warto wiedzieć, że według badań na różne problemy z dziąsłami cierpią nie tylko dorośli, ale także prawie połowa dzieci i młodzieży!

Skąd bierze się paradontoza?

Jedną z najważniejszych przyczyn paradontozy jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, a dokładniej obecność kamienia nazębnego. Tworzy się on ze zmineralizowanej płytki nazębnej, która z kolei powstaje w wyniku osadzania się na powierzchni zębów resztek pokarmu. Z płytką jesteśmy w stanie poradzić sobie przez umycie zębów, jednak szczoteczka nie czyści dokładnie wszystkich miejsc. Osad przy krawędzi dziąsła twardnieje i powstaje kamień, który można usunąć wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Kamień nazębny może drażnić tkanki i dziąsła, uszkodzić je i spowodować wypadanie zębów.

Powstawaniu paradontozy sprzyjają również inne czynniki. Należą do nich między innymi palenie papierosów, picie zbyt dużych ilości alkoholu oraz nieprawidłowa dieta, w której znajduje się zbyt mało witamin i minerałów. Paradontoza często towarzyszy innym chorobom, na przykład cukrzycy, zaburzeniom metabolicznym, schorzeniom obniżającym odporność organizmu oraz wahaniom hormonalnym.

Częste jest przekonanie, że paradontoza jest chorobą dziedziczną. Według badań istnieje gen, który zwiększa ryzyko chorób dziąseł, jednak jego posiadanie nie wpływa bezpośrednio na wystąpienie schorzenia. Czynniki genetyczne mogą warunkować wyłącznie podatność na paradontozę.