Napisz Zadzwoń

Fazy terapii periodontologicznej
03 lutego 2016

Terapia periodontologiczna składa się z trzech faz.
 
W pierwszej fazie, zwanej higienizacyjną, usuwamy płytkę bakteryjną i naddziąsłowy kamień nazębny oraz przygotowujemy pacjenta do dalszych zabiegów. Zatrzymujemy również ewentualne krwawienie z dziąseł. W skrajnych przypadkach usuwane są bardzo rozchwiane zęby, przeprowadza się także korektę wypełnień. Powyższe działania poprzedzone są bardzo dokładną diagnostyką stanu przyzębia pacjenta.
 
Na fazę higienizacyjną składa się ok. 2-3 wizyt. Jej nadrzędnym celem jest przygotowanie pacjenta do dalszych zabiegów. Przygotowanie dotyczy nie tylko kwestii stomatologicznych, ale również motywacyjnych, ponieważ leczenie periodontologiczne będzie skuteczne jedynie wtedy, gdy pacjent będzie współpracował ze stomatologiem. W tym przypadku współpraca polega głównie na utrzymaniu przez pacjenta właściwej higieny jamy ustnej.
 
W drugiej fazie, zwanej właściwą, przeprowadzamy najważniejsze zabiegi. Są nimi skaling poddziąsłowy, a w dalszej kolejności zabiegi chirurgiczne, podczas których usuwamy zakażony cement z powierzchni korzeni zębów. Następnie korzenie się wygładza. Jeżeli występuje taka konieczność, odbudowujemy defekty kostne oraz tkanki miękkie, a także proponujemy pacjentowi konkretne rozwiązania protetyczne – korony, implanty, mosty itp. Nie zapominamy oczywiście o farmakoterapii. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od stanu zębów pacjenta.
 
Trzecia faza, czyli podtrzymująca, ma na celu utrwalenie uzyskanej poprawy stanu uzębienia. Jest ona zdecydowanie najdłuższa, ponieważ składa się nie tylko z regularnych wizyt kontrolnych, ale z codziennych zabiegów profilaktycznych oraz higienicznych przeprowadzanych przez pacjenta. Konieczność przeprowadzania wizyt kontrolnych jest oczywista – badamy podczas nich stan dziąseł oraz kieszonek przyzębnych, niekiedy zlecamy kontrolę radiologiczną. Z kolei pacjenci muszą być świadomi znaczenia codziennej higieny jamy ustnej. W przeciwnym wypadku terapia periodontologiczna, bez względu na jej stopień skomplikowania, nie przyniesie pożądanych efektów. Tym bardziej, że zapalenie przyzębia jest przewlekłą chorobą, która może ponownie zaatakować w każdej chwili.