Napisz Zadzwoń

Jak wygląda leczenie powikłań po wyrwaniu zęba?
24 stycznia 2019

Usunięcie zęba, czyli ekstrakcja, może mieć różny przebieg. Niektóre zabiegi trwają krótko i odbywają się bez komplikacji, w innych przypadkach mogą pojawić się trudności. W każdym przypadku usunięcie zęba stanowi poważną ingerencję w organizm i w niektórych sytuacjach może prowadzić do komplikacji. Bywa, że po zabiegu ekstrakcji wystąpią powikłania.

Przyczyny powikłań

Jedną z przyczyn wystąpienia komplikacji po ekstrakcji jest sytuacja, gdy pacjent nie stosuje się do zaleceń lekarza. Do problemów może prowadzić również stan zęba oraz otaczających go tkanek. Powodem pojawienia się powikłań są też ogólnoustrojowe zaburzenia, a także sposób, w jaki został przeprowadzony zabieg.

Przyczyny komplikacji po wyrwaniu zęba dzielimy na miejscowe i ogólne. Do miejscowych zaliczymy między innymi niewłaściwe postępowanie pacjenta, na przykład palenie papierosów lub wypłukanie skrzepu, niewyleczone stany zapalne, zakażenie bakteryjne, niewłaściwą metodę przeprowadzenia zabiegu lub odłamki zębowe pozostawione w ranie. Ogólne przyczyny wystąpienia powikłań to choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi, miażdżyca lub zaburzenia hormonalne, przede wszystkim cukrzyca.

Ból i opuchlizna po wyrwaniu zęba

Po ekstrakcji zęba bardzo często pojawia się ból. Jest to naturalny stan, ponieważ po usunięciu zęba w jamie ustnej pozostaje rana. Po zakończeniu działania znieczulenia może więc pojawić się dolegliwość bólowa – dobrym sposobem jest skorzystanie z lekarstw przeciwbólowych, dostępnych bez recepty lub przepisanych przez lekarza. Nie wolno stosować aspiryny, która jest preparatem rozrzedzającym krew. Obok bólu, naturalnym efektem ekstrakcji jest opuchlizna, na którą warto stosować zimne okłady. Jeśli jednak wymienione objawy nie ustępują po kilku dniach, należy skonsultować się ze stomatologiem, który poszuka innych źródeł problemów.

Szczękościsk jako powikłanie po ekstrakcji

Po usunięciu zębów trzonowych może pojawić się szczękościsk. Dochodzi do przykurczu mięśni, które zaciskają szczęki, co uniemożliwia swobodne otwieranie ust. Jest to odruchowa reakcja organizmu na utratę zęba. Z tym problemem należy udać się do gabinetu stomatologicznego, który zaleci odpowiednie ćwiczenia i leki. Lekarz może też zastosować specjalne naświetlania.

Zapalenie zębodołu

Inny problem, który pojawia się po usunięciu zęba, to zapalenie zębodołu. Do tego powikłania dochodzi z powodu utraty skrzepu, która jest być efektem płukania ust lub palenia papierosów w krótkim czasie po zabiegu. Pojawia się zakażenie wywołane przez bakterie, którego następstwem są silny ból i złe samopoczucie. Konieczna jest wizyta u dentysty, który oczyści ranę i zastosuje odpowiednie preparaty. Leczenie tego rodzaju powikłania może wymagać nawet kilku wizyt.