Napisz Zadzwoń

Znieczulenia stosowane w gabinetach stomatologicznych
27 kwietnia 2017

Gabinet stomatologiczny należy odwiedzać co kilka miesięcy – niestety, wiele osób unika kontroli dentystycznych. Jest to spowodowane stosunkowo częstym strachem przed leczeniem zębów, które pacjentom kojarzy się z bólem i pewnym dyskomfortem. Pamiętajmy jednak, że nieleczone problemy z zębami pogłębiają się i po pewnym czasie konieczne są kolejne interwencje u dentysty. Jednak patrząc na ten problem racjonalnie, im dłużej pacjent przekłada wizyty w gabinecie stomatologicznym, tym bardziej skomplikowane staje się jego leczenie na późniejszym etapie. Z tego powodu należy pamiętać o regularnych kontrolach u dentysty. Pacjenci, którzy boją się bolesnego dyskomfortu, powinni wiedzieć, że współczesna stomatologia dysponuje dużą liczbą środków znieczulających, które są bezpiecznie i skutecznie pozwalają uśmierzyć ból w trakcie zabiegów.
 
Znieczulenie u dentysty – skuteczne sposoby na ból
 
Popularnym sposobem znieczulania jest znieczulenie powierzchniowe. Może mieć ono postać żelu lub kremu, a także aerozolu i plastra. Tego rodzaju środek znieczulający działa już po kilku minutach. Znieczulenie powierzchniowe jest stosowane przed zabiegami higienizacyjnymi, takimi jak na przykład usuwanie kamienia nazębnego, może być również środkiem poprzedzającym aplikację środka uśmierzającego w formie zastrzyku.
 
Znieczulenie pod postacią zastrzyku określa się jako nasiękowe. Środek znieczulający jest wstrzykiwany przy pomocy cienkiej igły w dziąsło, bezpośrednio w pobliże zęba poddawanego zabiegowi. Znieczulenie tego typu powoduje, że końcówki nerwowe zostają pozbawione czucia, co pomaga eliminować ból w trakcie terapii lub ekstrakcji dolnych siekaczy oraz zębów górnych.
 
W przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych, najlepiej sprawdza się znieczulenie przewodowe. Ono także ma formę zastrzyku i neutralizuje nerw w miazdze. Sam zastrzyk nie jest przyjemny, a jego efekty, czyli na przykład zesztywnienie mięśni twarzy, utrzymują się przez kilka godzin, jednak jest to skuteczny sposób na uniknięcie bólu na przykład podczas ekstrakcji ósemek.
 
Inny rodzaj znieczulenia jest z kolei stosowany w przypadku ekstrakcji zębów mlecznych, ale także między innymi w endodoncji, pedodoncji oraz protetyce. Jest to znieczulenie śródwęzłowe, w trakcie którego środek znieczulający jest wprowadzany do ozębnej przy pomocy strzykawki ciśnieniowej.